Asociace uspořádala první TexTalk!

Asociace prádelen a čistíren ČR uspořádala první TexTalk. Networkingová akce na podporu udržitelnosti oděvů a osvěty v textilní údržbě se konala 12. dubna v Jihlavě. Zástupci prádelen, čistíren, výrobců textilu, oděvních značek, návrhářů a tímto směrem zaměřených studentů se poprvé sešli, aby si vyměnili své pohledy, názory a zkušenosti.

Nápad na zorganizování vůbec první akce tohoto druhu v Česku vzešel z diskuze se členy Asociace prádelen a čistíren. „Často mluvili o tom, že se jim do rukou opakovaně dostávají oděvy, jejichž údržbu komplikují například nevhodné kombinace materiálů. To byl impuls k tomu, abychom sezvali odborníky napříč textilním průmyslem a diskutovali. Navíc je to skvělá příležitost, jak dát světu vědět, že jsou to právě lidé z prádelen a čistíren, kteří hrají v udržitelnosti zásadní roli,“ vysvětluje výkonná ředitelka Asociace Monika Býmová.

Mezi hosty se vedle zástupců členů Asociace objevila například jedna z nejvyhledávanějších českých módních návrhářek Tatiana Kovaříková, hlavní kostymérka České televize Jaroslava Voláková nebo zástupci známých oděvních značek SPORTISIMOBandi Vamos nebo Vývoj Třešť.

Akci zahájili studenti Střední umělecko-průmyslové školy Helenín s autorskou módní přehlídkou „Na druhou dobrou“, jejichž modely byly vytvořeny z recyklovaných materiálů. Část z nich pocházela právě z prádelen a čistíren, šlo například o vyčištěné košile, které si zákazníci nevyzvedli, nebo o vyřazené ložní prádlo s defekty. Mladí návrháři mimo jiné kladli důraz na prezentaci symbolů údržby, jejichž správné používání a dodržování je naprostým základem udržitelnosti oděvů.

Součástí programu byla také exkurze v Prádelně a čistírně Jihlava za přítomnosti ředitelky Martiny Proškové a vedoucí provozu Hany Šabatkové, která celým dnem provázela.

Ohlasy z akce:

„Myslím, že se to moc povedlo. Hosté byli úžasní, módní přehlídka zaujala, cítila jsem nadšení. Pro mě osobně bylo velice zajímavé poslouchat například paní Kovaříkovou, jak vytváří svoje úžasné modely.“

Hana Šabatková, vedoucí provozu Prádelna a čistírna Jihlava

„Bylo pro mě velmi zajímavé tohle všechno vidět. Ani jsem netušila, jak jsou procesy v provozech prádelen a čistíren složité. Jsem za tento den strašně ráda, protože jsem potkala hodně lidí z jiných profesí, se kterými mám ale zároveň hodně společného.“

Tatiana Kovaříková, módní návrhářka

„Je to pohled úplně z druhé strany. My spotřebitelé jsme často chytří, jak by se co mělo dělat, ale teď když to člověk vidí, tak smekám. Například jsem se dozvěděla, že některé ozdobné prvky na oblečení se mohou v chemii rozpustit. Teď už tedy vím, proč nám někdy čistírny odstříhávají z oblečení knoflíky.“ (úsměv)

Jaroslava Voláková, hlavní kostymérka České televize

„Uvědomil jsem si, jak důležitá je komunikace. Všichni, kteří jsme tu byli, se do hloubky zaobíráme problematikou svého oboru. Pokud se ale nebudeme bavit o tom, jak to vidí ten druhý, tak máme jen tu svojí výseč úhlu pohledu, což může být zavádějící a způsobovat, že se točíme v kruhu. Je také správné mluvit s mladou generací. Jejich přehlídka mě příjemně překvapila řemeslným zpracováním.“

Vítězslav Šalanda, místopředseda představenstva Vývoj Třešť

„Zástupce výrobců oděvů vůbec netuší, jaké máme my, kteří pak děláme jejich údržbu, problémy. Takto navážeme spolupráci a když budeme mít nějaký problém, tak si s nimi zavoláme a můžeme řadě nepříjemnostem předejít.“

Eva Wernerová, manažerka pražské sítě čistíren Smart Dry Cleaners

Další TexTalk Asociace uspořádá v listopadu 2023. Pro detailnější informace sledujte naše webové stránky.

Kompletní přehled účastníků prvního ročníku naleznete ZDE .

Video z akce si můžete pustit ZDE .

Asociace prádelen a čistíren ČR